Rejestracja samochodu - ile trwa, jak zarejestrować auto?

Rejestracja samochodu jest niezbędna, aby samochód został dopuszczony do jazdy. Nie musi jednak wiązać się z osobistą wizytą w wydziale komunikacji. W niektórych urzędach możliwe jest zarejestrowanie pojazdu także przez internet. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak krok po kroku zarejestrować auto i ile wynosi cena rejestracji samochodu.

Rejestracja samochodu - dokumenty

Rejestracja samochodu wymaga zgromadzenia i przedstawienia w urzędzie kilku ważnych dokumentów. Należą do nich:

 • Wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,

 • Karta pojazdu (o ile została wydana),

 • Dowód zakupu pojazdu lub inny dowód własności,

 • Dowód rejestracyjny wraz z wpisem o ważnym badaniu technicznym,

 • Potwierdzenie uiszczenia opłat niezbędnych do zarejestrowania pojazdu,

 • W przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy konieczne będzie przedstawienie dowodu odprawy celnej przywozowej oraz potwierdzenie opłacenia akcyzy,

 • Przy rejestracji nowego pojazdu świadectwo zgodności Wspólnot Europejskich (WE),

 • Dotychczas wykorzystywane tablice rejestracyjne,

 • Dowód tożsamości, najlepiej dowód osobisty.

Pamiętaj, że rejestracja samochodu z zagranicy, jeżeli dokumenty zostały sporządzone w języku obcym, wymaga ich przetłumaczenia przez tłumacza przysięgłego. Wyjątek stanowi dowód rejestracyjny pojazdu sprowadzonego z UE. Warto pamiętać, aby przed rejestracją pojazdu wykupić ubezpieczenie OC. Brak posiadania obowiązkowej polisy może pociągnąć za sobą karę finansową z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po dokonaniu niezbędnych formalności, pojazd może zarejestrować zarówno jego właściciel, jak i osoba posiadająca odpowiednie pełnomocnictwo.

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszty rejestracji pojazdu nie są stałe. To, ile wyniesie ostateczna cena, zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawione zostały trzy przykładowe kalkulacje.

 1. Rejestracja samochodu używanego, który wcześniej był zarejestrowany na terenie Polski
 • dowód rejestracyjny wraz z kompletem znaków i nalepką na szybę - 85 zł,

 • tablice rejestracyjne - 80 zł,

 • tablice rejestracyjne indywidualne - 1000 zł,

 • pozwolenie czasowe - 13,50 zł.

Opłata ewidencyjna wynosząca 50 groszy, jest płatna osobno dla każdej z powyższych usług. Łatwo policzyć, że rejestracja samochodu używanego, niesprowadzonego z zagranicy będzie kosztować nas łącznie 180,50 zł. Ta cena będzie o około 920 zł wyższa, jeżeli zdecydujemy się wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne.

 1. Rejestracja samochodu, który przed zakupem był już zarejestrowany w naszym powiecie

To najprawdopodobniej najwygodniejsza sytuacja, ponieważ koszty są najniższe i nie musisz martwić się zmianą tablic rejestracyjnych.

 • pozwolenie czasowe - 13,50 zł,

 • dowód rejestracyjny - 54 zł,

 • opłata ewidencyjna - 1 zł,

 • nalepka legalizacyjna - 12,50 zł.

Łącznie koszt rejestracji samochodu w ten sposób wyniesie 81 zł.

 1. Rejestracja samochodu z zagranicy (Unia Europejska)

W przypadku rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy musimy przygotować się na najwyższe koszty, a prezentują się one następująco:

 • karta pojazdu - 75 zł,

 • pozwolenie czasowe - 13,50 zł,

 • tablice rejestracyjne - 80 zł

 • dowód rejestracyjny wraz z kompletem znaków legalizacyjnych i nalepką na szybę - 85 zł,

 • opłata ewidencyjna - 50 gr.

Wyżej wymienione opłaty powinny być dokonane przed złożeniem dokumentów. Można ich dokonać w kasie urzędu lub przelewem bankowym na konto urzędu, w którym zarejestrowany będzie pojazd. W przypadku przelewu niezbędne jest jednak wydrukowanie potwierdzenia jego wykonania.

Rejestracja samochodu - termin, ile trwa?

Należy pamiętać, że na zarejestrowanie nabytego samochodu właściciel ma 30 dni. Wynika to z ustawy o ruchu drogowym. Jeszcze do niedawna nie obowiązywały kary za niedotrzymanie terminów. W wyniku zmiany przepisów, od stycznia 2020 roku kara za niedotrzymanie terminu może wynieść od 200 zł do 1000 zł.

Rejestracja pojazdu składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest tzw. rejestracja czasowa, tj. na 30 dni, dokonywana podczas pierwszej wizyty w urzędzie. Po dokonaniu rejestracji czasowej właściciel pojazdu otrzymuje:

 • pozwolenie czasowe,

 • tablice rejestracyjne wraz z nalepką kontrolną.

Drugi etap to rejestracja na stałe. W ciągu 30 dni nastąpi weryfikacja informacji na temat pojazdu, a także przygotowany zostanie właściwy dowód rejestracyjny. Jeżeli tak się nie stanie, właściciel pojazdu musi zgłosić się do urzędu w celu przedłużenia rejestracji czasowej o kolejne 14 dni.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa możesz spotkać się z odmową rejestracji pojazdu. Stanie się tak, jeżeli nie złożysz wszystkich wymaganych dokumentów. Od decyzji odmownej przysługuje jednak prawo odwołania się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Kto może zarejestrować samochód?

Jeśli samochód jest własnością kilku osób każda z nich musi stawić się w urzędzie. Ten problem nie występuje, jeżeli pojazd ma tylko jednego właściciela. Właściciel pojazdu, który nie może udać się do urzędu, powinien wyznaczyć pełnomocnika. Warto pamiętać o tym, że pełnomocnictwa udziela się na piśmie. Pełnomocnictwa należy udzielić także podczas  rejestracji samochodu na firmę, jeżeli do urzędu stawia osoba zarządzająca flotą samochodów. Udzielnie pełnomocnictwa członkom najbliższej rodziny (w I linii pokrewieństwa) jest darmowe. W przypadku, gdy dotyczy ono innych osób, wymagane jest wniesienie opłaty w wysokości 17 zł.

Dane, które muszą znaleźć się w upoważnieniu to m.in.:

 • imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer dowodu osobistego, pesel pełnomocnika,

 • imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer dowodu osobistego, pesel właściciela pojazdu,

 • zakres pełnomocnictwa, tj. czynności związane z rejestracją samochodu konkretnej marki, sprecyzowanego modelu wraz z numerem nadwozia.

Opłata za upoważnienie powinna zostać uiszczona przelewem na rachunek urzędu lub bezpośrednio w wydziale komunikacji, w przeznaczonej do tego kasie.

Rejestracja samochodu online - krok po kroku

Niektóre urzędy umożliwiają rejestrację samochodu przez internet. Wniosek wraz ze skanami wszystkich niezbędnych do rejestracji pojazdu dokumentów, należy przesłać za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) do odpowiedniego urzędu. By potwierdzić swoją tożsamość, osoba rejestrująca pojazd musi posiadać profil zaufany. Można go założyć bezpłatnie na stronie www.pz.gov.pl. Przed rejestracją należy także dokonać niezbędnych  opłat, najlepiej w formie przelewu na konto bankowe urzędu, w którym zarejestrowany będzie pojazd.

Zniżka -15%
Potrzebujesz taniego ubezpieczenia OC?
Oblicz składkę
Te porady mogą Cię zainteresować

Rejestracja samochodu z Niemiec - ile kosztuje, jak wygląda, dokumenty

Sprowadzanie samochodów z Niemiec od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego - ceny są korzystniejsze, procedury nieskomplikowane, a techniczne stany pojazdów - bardzo dobre. Aby móc w pełni cieszyć się nowym nabytkiem i z niego korzystać, konieczne jest przerejestrowanie samochodu. Z jakimi kosztami musi się liczyć nowy właściciel samochodu? Jakie dokumenty są niezbędne, aby zarejestrować pojazd? Sprawdź w naszym poradniku.

Czytaj dalej

Przerejestrowanie samochodu - kiedy i w jaki sposób to zrobić?

Przerejestrowanie samochodu jest procedurą podobną do rejestracji pojazdu. Wymaga skompletowania kilku ważnych dokumentów oraz wniesienia niezbędnych opłat. Nowy właściciel ma 30 dni na zgłoszenie nabycia samochodu i jego zarejestrowanie w urzędzie. W przeciwnym razie naraża się na karę finansową. Sprawdź kiedy należy przerejestrować samochód oraz jak i gdzie to zrobić.

Czytaj dalej
Podpisanie umowy - przerejestrowanie samochodu

Przerejestrowanie samochodu a OC – czy pozostaje ważne?

Jeśli kupiłeś pojazd lub otrzymałeś go w ramach darowizny, to wymaga on przerejestrowania. Chociaż nie zawsze konieczna jest wymiana tablic rejestracyjnych, to obowiązkowo należy zmienić dane w dowodzie rejestracyjnym, a to nie jedyne obowiązki. Co z ubezpieczeniem? Czy OC przechodzi na kupującego? Czy jazda na OC poprzedniego właściciela jest dopuszczalna?

Czytaj dalej
podpisanie umowy kupna samochodu

Kupiłem samochód, co dalej – o czym warto pamiętać?

Pod względem liczby zakupionych pojazdów przez Polaków wyniki w 2019 roku były rekordowe. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar w zeszłym roku do Polski sprowadzono 625 470 samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 tony. Do nich należy jeszcze doliczyć pojazdy kupione w salonach samochodowych, a także auta, które były zarejestrowane w Polsce, ale zmieniły właścicieli. Każdy, kto zdecydował się kupić samochód, musi pamiętać o dopełnieniu formalności…

Czytaj dalej